Orkiestrowe granie w Książu Wlkp.

Mroźna pogoda raczej nie zachęcała do opuszczenia domu, ale mimo to na ulicach Książa Wlkp. nie zabrakło ludzi, którzy postanowili wesprzeć kolejną edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 26. Finał odbył się w wielu zakątkach Polski 14 stycznia. Nie zabrakło go również w Książu Wlkp., gdzie orkiestrowy sztab tworzyła ekipa Centrum Kultury na czele z dyrektorem Mariolą Kaźmierczak oraz liczną, bo blisko 40-osobową grupą lokalnej młodzieży. Większość tych ostatnich to już „weterani” tej akcji, którym co roku nie brakuje chęci i entuzjazmu, aby wcielić się w rolę WOŚP-owego wolontariusza.

Muzyka i taniec

WOŚP to przede wszystkim dobra, różnorodna muzyka i zbieranie symbolicznych złotówek na szczytny cel, którym w tym roku był zakup sprzętu wyrównującego szanse w leczeniu noworodkom. Tak też i działo się w samym Książu Wlkp., jak i jego okolicach. Już od samego rana kolorowo ubrani wolontariusze wędrowali z puszkami po ksiąskich ulicach i wiejskich drogach. O godz. 16.00 na scenę ustawioną na rynku w Książu Wlkp. wkroczył bardzo zgrany duet prowadzących, czyli znani już książanom z niejednego Finału Adam Jańczak i Marek Wosiński. Jako pierwsze zaprezentowały się tanecznie przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Książu Wlkp. Po nich – w muzycznym repertuarze – wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Książu Wlkp. oraz uczestnicy Platformy Wokalu prowadzonej przez Anitę Szymanowską. A później znowu zrobiło się tanecznie za sprawą pokazu sekcji hip-hopowej prowadzonej w Centrum Kultury przez Łukasza Mielcarka oraz członków Klubu Aktywności Rozmaitych KARnet – grupa Mchy. Oprócz tego przedstawicieli tego Stowarzyszenie miały stoisko, na którym m.in. można było dołączyć się do najdłuższego łańcucha noworocznych życzeń.

Swoje taneczno-muzyczne siły połączyli tradycyjnie: grupa mażoretek prowadzonych przez Klaudię Ptak i Orkiestra Dęta pod batutą Romana Ptaka. Do innych muzycznych atrakcji należał występ śremskiej rockowej kapeli The Shvagiers oraz jarocińskiego kwintetu The Final Charge, wykonującego muzykę hardcore z ostrymi odmianami muzyki metalowej.

Coś na rozgrzewkę

Styczniowa temperatura dawała się wszystkim we znaki, dlatego przy stoisku gastronomicznym można było rozgrzać się gorącym barszczem i bigosem (ugotowanym przez kucharki z Przedszkola Publicznego w Książu Wlkp.), zjeść kiełbasę z grilla lub wypić ciepłą herbatę, bądź kawę i skosztować pysznego ciasta. 26. Finał był też świetną okazją, aby trafić do bazy dawców szpiku prowadzonej przez Fundację DKMS, z czego skorzystało kilkanaście osób.

Rozgrzewający, pokazowy konkurs przeprowadziło również OSP z Książa Wlkp. i Chwałkowa Kościelnego na czele z komendantem gminnym Marcinem Weissem.

Kulminacja muzyczna i kwotowa

Tradycyjnie nie zawiodła firma Autodrom 4×4 z Włościejewek, której udało się zebrać ponad 6 tysięcy złotych. Liczna ekipa rajdowców reprezentowana przez Marzenę Wasik i Mieczysława Wasika, właścicieli przywiozła swoją puszkę oraz pochwaliła się zdobytymi ostatnio pucharami ze zmagań sportowych. Swoją puszkę przekazało też Strzeleckie Bractwo Kurkowe im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp. Na scenę przyniósł ją jeden z braci kurkowych – Piotr Nowak.

Przed kulminacyjnym puntem, czyli światełkiem do nieba i fajerwerkami, na scenie pojawił się wyjątkowy skład muzyczny: Michał Zakrzewski na perkusji, Piotr Choryński, Bartosz i Kacper Karman na gitarach, a wokal należał do gwiazdy 26. Finału w Książu Wlkp., uczestnika The Voice of Poland VII – Tomasza „Trzeszcza” Trzeszczyńskiego. A wtedy zgromadzonych na rynku porwały do tańca i śpiewu zarówno dobre, polskie rockowe covery, jak jeden z klasyków z repertuaru AC/DC.

Punktualnie o godz. 20.00 tłum na rynku zapalił zimne ognie, a na niebie rozbłysły fajerwerki, odpalone przez strażników-ochotników.

Licytacja WOŚP-owych gadżetów i innych cennych nagród ufundowanych przez sponsorów oraz złotego serduszka przekazanego przez Mirosławę Berdyszak ze sklepu jubilerskiego w Książu Wlkp., odbyła się już po światełku do nieba. To ostatnie, w komplecie z weekendowym rejsem po Jeziorze Drawskim, przebił kwotowo ostatecznie Grzegorz Kalisz, jeden z udziałowców spółki Gros Kapitał w Książu Wlkp. Za cały pakiet zaoferował 2.500 zł.

Z licytacji, puszek i loterii fantowej, w której każdy zakupiony los oznaczał wygraną, książek sprzedawanych za symboliczną złotówkę i złotego serduszka ostatecznie w Książu Wlkp. zebrano 17.519,75 zł (czyli bardzo troszkę więcej niż rok temu). Tradycyjnie w rolę „liczarek” wcieliły się niezawodnie pracownice PKO Bank Polski oddziału w Książu Wlkp.

Ksiąski sztab dziękuje wszystkim, którzy dołożyli jakąkolwiek cegiełkę w to, aby zorganizować 26. Finał WOŚP na rynku.

 

Sponsorzy 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

 1. Roman i Szymon Pelczyk Market LIDA
 2. Lidia Mikołajczak, Dariusz Nieborak Piekarstwo S.C.
 3. Karol Boruta BORPOL
 4. Jacek Suchecki
 5. Auto-Mig Andrzej Migodziński
 6. Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Walki LEO – Leszek Jankowiak
 7. DREWEX Meble biurowe
 8. MAJOR sklep z artykułami biurowymi i papierniczymi
 9. GINASO Andrzej Gintrowicz
 10. Mirosława Berdyszak
 11. MARKET ADA
 12. FAJERWERKOWO
 13. AUDODROM 4×4 Roman i Mieczysław Wasik
 14. Restauracja SŁONECZNY DWÓR
 15. Piotr Chojecki SADEŁKO
 16. Martes Sport
 17. POLIN producent chemii gospodarczej i kosmetyków
 18. Zakład Szewski Henryk Ebelewicz
 19. Sklep Wielobranżowy Karina Musielak
 20. And-Mark Marek Wojciechowski
 21. Ranczo Bagnisko Zaborowo
 22. Piekarnia-Cukiernia Łobza
 23. Piekarnia-Ciastkarnia Zenon i Wojciech Stiller
 24. Salon kosmetyczny Monika Rószczka
 25. Salon Fryzjerski Beata Rószczka
 26. Kwiaciarnia Anna Berdyszak
 27. Wszystko dla dziecka Natalia Nieborak
 28. Sklep Gospodarstwa Domowego DANA Danuta Kalisz
 29. Agro-Bazar Ludomira Adamczak
 30. Elto Sławomir Przybylski
 31. Firma Handlowo-Usługowa Paweł i Włodzimierz Wiśniewscy
 32. Sklep Sezam Marcin Pawlak
 33. Sklep Wielobranżowy Marek Pera
 34. Mar Mariusz Kania
 35. Kwiaciarnia Anna Smolarek
 36. Sklep ALF Bogumiła Skrzypczak
 37. Sklep obuwniczy Sandra Jagielska
 38. Sklep odzieżowy Bogusław Jagielski
 39. Sklep MAGNAT Izabela Muślewska
 40. Przedsiębiorstwo NOVA Piotr Suchecki
 41. Usługi kosmetyczne Szymańska
 42. Zakład fryzjerski Grażyna Piątek
 43. Przedsiębiorstwo MIDI Adriana Kaźmierczak
 44. Salon fryzjerski Kamila Choryńska
 45. Bogumiła Andrzejczak
 46. Sklep odzieżowy O.J. Kapturscy
 47. Apteka św. Łukasza
 48. Sklep wielobranżowy Krystyna Adamczak
 49. No Name Weronika Ostojska
 50. Drogeria Gabriela Brzezińska
 51. Firma MADAME Samanta Nawrot
 52. Sklep wielobranżowy Barbara Ignasiak
 53. Sklep wielobranżowy Karina Musielak

Nasi wolontariusze:

Falbierska Julia

Sandra Karolak

Krzysztof Karolak

Damian Szulc

Patryk Korcz

Patycja Korcz

Arkadiusz Karaś

Dorota Korcz

Katarzyna Olszewska

Natalia Muślewska

Anastazja Kujawa

Natalia Gurling

Michał Ustasiak

Patrycja Misiewicz

Jasiu Skrzypczak

Ania Garbarczyk

Amelia Czaja

Hubert Nowak

Julia Kubisiak

Kacper Antkowiak

Zuzanna Jerzykowska

Ksawery Hyżyk

Julia Olszewska

Kamila Gadomska

Rita Misiewicz

Martyna Maissner

Marek Wosiński

Oskar Karolak

Kasia Tomczyk

Igor Cebulski

Kamil Aleksander