Bitwa o Książ 1848 – fotoreportaż z inscenizacji wydarzenia historycznego

Bitwa o Książ 1848 – inscenizacja tego wydarzenia historycznego odbyła się 28 kwietnia na Mogiłach w Książu Wlkp. Przeciwko sobie stanęli Prusacy i Kosynierzy oraz miejscowa ludność. Imprezie towarzyszyło miasteczko ginących zawodów, w którym można było spotkać powroźnika, szwaczkę, wikliniarza, kowala i wielu innych specjalistów z XIX w. Nie zabrakło darcia pierza, klepania kosy i zupy gulaszowej prosto z kotła. Spotkać można znachorkę i kuglarza.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Prezydent RP, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Wojewoda Wielkopolski, a medialny: Tydzień Ziemi Śremskiej, Telewizja Kablowa “Relax” oraz Radio Poznań.

Poza grupami rekonstrukcyjnymi (m.in. miejscowych Kosynierów) w ludność z epoki wcielili się m.in. członkowie Uniwersytetu Entuzjastów Świata, który na co dzień działa przy Centrum Kultury.

Impreza była dofinansowana z programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura-Interwencje 2018” w ramach projektu “Z KOSĄ NA PRUSAKA – obchody 170. rocznicy Wiosny Ludów”.